Gå till huvudinnehåll

Vad tycker du om webbplatsen HUS.fi? 

Svara på en kort enkät och berätta för oss hur du tycker att webbplatsen fungerar. 

Det tar bara ett par minuter att svara på enkäten. 

Tack för din tid! 

Till enkäten kommer du här. 

Årsberättelse

HUS 2025: Kontinuerlig förbättring och förnyelse

Kontinuerlig förbättring och förnyelse är ett av våra fem strategiska fokusområden. Vårt mål är att vara det bästa universitetssjukhuset i Norden. Vi arbetar för att allt bättre integrera högklassig forskning, undervisning och resultaten i vårt dagliga arbete. Vi vill öka digitaliseringen på ett ansvarsfullt sätt och förena den specialiserade sjukvården i hela Södra Finlands samarbetsområde till en smidig helhet.

På den här sidan

År 2025 försöker vi uppnå dessa mål genom att påbörja certifieringen enligt kvalitetssystemet ISO 9001- för hela organisationen, stärka förutsättningarna för forsknings-, utbildnings-, utvecklings-, innovations- och undervisningsverksamheten samt öka genomslagskraften med hjälp av digitalisering.

Vi genomförde de första certifieringarna för kvalitetssystemet på HUS-nivå

År 2025 främjade vi effektivt uppbyggandet av kvalitetssystemet ISO 9001 som omfattar hela HUS. Arbetet inleddes hösten 2024 och målet är att förenhetliga arbetssätten, stärka patientsäkerheten samt stödja ledarskapet och hållbar utveckling.

Vi anpassar kraven i standarden till HUS verksamhet, förenhetligar de interna förfaringssätten och sammanställer dem till en gemensam verksamhetshandbok. Kvalitetssystemet stärker framstående vård, gör det dagliga arbetet smidigare och stöder både personalens arbetshälsa och HUS dragningskraft.

Att bygga upp ett gemensamt kvalitetssystem var givande

Vi delade in alla kliniska enheter och koncerntjänsternas enheter i tre framstegsfaser. De första enheterna skapade en stark grund för hela organisationens framtida arbete.

Under 2025 förtydligade vi dokumenthanteringen och vår omfattande helhet av anvisningar, etablerade regelbundna ledningsöversikter och sammanställde en gemensam kvalitetspolicy. Dessutom fick personalen utbildning i principerna för och de gemensamma rutinerna i kvalitetssystemet.

Det kändes inspirerande att arbeta tillsammans, och vår yrkesutbildade personal förde med låg tröskel fram oklara frågor för att hitta gemensamma lösningar. Samtidigt lärde vi oss nyttiga rutiner av varandra.

Den första certifieringsutvärderingen överträffade förväntningarna

I den första externa utvärderingen i slutet av 2025 fick vi positiv respons om att vårt kvalitetssystem genuint är en del av det dagliga arbetet och ledarskapet. Tack vare tydliga processer, roller och ansvarsområden minskar osäkerheten, felen och mängden överlappande arbete.

I utvärderingen upptäcktes endast två smärre avvikelser, och för dessa fastställde vi tydliga korrigeringsåtgärder. Dessutom fick vi en lista över utvecklingsobjekt.

I slutspurten 2026 sammanställs allt

År 2026 inkluderas enheter som redan har ett ackrediterat eller certifierat kvalitetssystem. Dessa blir en del av HUS gemensamma kvalitetssystem. Målet är att uppnå ISO 9001-certifiering för hela organisationen före början av 2027.

Vi stärkte förutsättningarna för forsknings-, utbildnings-, utvecklings-, innovations- och undervisningsverksamheten inom samarbetsområdet. 

Målet är att för oss på HUS skapa utmärkta förutsättningar för att bedriva vetenskaplig forskning, utveckla något nytt, skapa innovationer och utbilda ny yrkesutbildad vårdpersonal inom hela Södra Finlands samarbetsområde. 

Alla representanter för forskningsorganisationerna i Södra Finlands samarbetsområde har fört fram liknande utmaningar: byråkratin och organisationernas olika förfaranden när ett forskningsprojekt ska påbörjas. En av våra första förbättringar är att förenhetliga strukturerna för ansökan om forskningstillstånd. Vårt mål är att minska antalet ansökningsformulär från nuvarande 17 till två eller tre formulär. Arbetet påbörjades 2025 och fortsätter 2026. 

Vi kartlade förutsättningarna för kliniska läkemedelsprövningar och prövningar av produkter inom samarbetsområdet

Vi utredde vilka förutsättningar välfärdsområdena inom Södra Finlands samarbetsområde har för kliniska läkemedelsprövningar och prövningar av produkter, det vill säga. prövningar som involverar patienter. Vi fann att vissa områden redan är aktiva, medan andra fortfarande bygger upp sina egna processer för läkemedelsprövningar och prövningar av produkter. 

Den enkät som vi genomförde våren 2025 bland företagen inom branschen gav oss viktig information om de centrala utvecklingsobjekten. Vi började arbeta för att främja enhetlig forskningspraxis och områdets forskningsförutsättningar, och även detta arbete fortsätter 2026.

När det enhetliga nätverket fungerar och sjukhusen samt enheterna inom hälso- och sjukvården i hela området arbetar enligt samma principer kan vi snabbt delta i nationella och internationella läkemedelsprövningar och prövningar av produkter.

Forskning och utbildning i siffror 2025

Kontinuerligt pågående forskningsprojekt2 000
EU-finansierade forsknings- och utvecklingsprojekt30
Forskningspublikationer3 000
Doktorsavhandlingar90
Forskare1 300
Studerande för grundexamen vid medicinska fakulteten1 800
Läkare under specialistutbildning4 000
Tandläkare under specialistutbildning100
Studerande inom hälso- och sjukvård5 700

Ökad digitalisering förbättrade genomslagskraften

År 2025 arbetade vi målmedvetet för att främja genomslagskraften och produktiviteten genom att utnyttja digitalisering i allt större utsträckning, stärka ledningen genom information samt utveckla processerna och arbetsfördelningen. Syftet var att framom enskilda digitala lösningar i högre grad prioritera helheter där tekniken stöder en smidig vardag, framförhållning och beslut i rätt tid.

Programmet DIGIAI främjade den digitala utvecklingen

Den digitala utvecklingen fortsatte enligt programmet DIGIAI Programmet gav en gemensam riktning och strukturer som bidrog till en tät sammankoppling av de digitala lösningarna och utnyttjandet av artificiell intelligens med den operativa ledningen och den kliniska verksamheten. Utvecklingsarbetet framskred tillsammans med de kliniska resultatområdena och svarade mot de identifierade behoven i vardagen.

Användningen av Maisa utökades

Vi stärkte genomslagskraften för investeringarna som gjorts i klient- och patientdatasystemet Apotti genom att utnyttja systemets fördelar i allt större utsträckning. Framför allt har vi utvecklat och utökat användningen av kundportalen Maisa, vilket gjorde ärendehanteringen smidigare och stödde patienternas egenvård. Genom Maisa gjordes åtta procent fler tidsbokningar än 2024, och den totala utnyttjandegraden för tjänsten ökade från 75 till cirka 79 procent.

Automatiska rapporter stöder den dagliga ledningen

Vi stärkte ledningen genom information genom att införa standardiserade, automatiska rapporter som en del av de kliniska resultatområdenas dagliga ledning. Rapporterna stöder en aktuell lägesbild och en enhetlig beslutsprocess. Rapporterna för ledning genom information används av mer än 80 procent av cheferna, vilket tyder på att ledning genom information har förankrats som en del av ledarskapet i vardagen.

Användningen av prognosmodeller utökades till områden utanför vårdavdelningarna

Vi utvecklade proaktiv styrning genom att utvidga användningen av prognosmodeller utanför vårdavdelningarna och fortsätta utvecklingen av vårdavdelningarnas prognosmodellen Ennumed målet prognoser för flera månader. I fråga om utvecklingen av prognosmodellen konstaterade vi att utvecklingen av prognosmodellen för vårdavdelningarna inte ger det förväntade mervärdet, och därför fattade vi ett medvetet beslut om att inte fortsätta utvecklingen av denna. Vi inriktade utvecklingsinsatserna på effektivare prognosmodeller.

Den digitala utvecklingen framskred med hjälp av pilotförsök

Samtidigt förankrade vi nya pilotförsök för arbetsfördelning inom alla kliniska resultatområden som en del av vardagen och för bredare användning. Digitaliseringen möjliggjorde detta, men i fokus stod smidigt arbete, ändamålsenligt utnyttjande av kompetens och den nytta som personalen upplever. 

Under året genomförde vi flera pilotförsök med AI och teknikexperiment. Vi tog bland annat ett AI-baserat översättningshjälpmedel i produktionsanvändning. Vi gjorde ett framgångsrikt pilotförsök med anteckningsassistenten och konstaterade att den effektiverar den yrkesutbildade personalens arbete. Pilotförsöket utökas ytterligare under nästa år.

Den digitala utvecklingen fortsätter målinriktat också under de kommande åren. Med digitala lösningar stärker vi genomslagskraften och framförhållningen samt frigör tid för vår yrkesutbildade personal för det som är allra viktigast – bemötandet.

Några av de viktigaste händelserna 2025

 

Uppdaterad: 01.04.2026

Respons

Hittade du vad du sökte?

Tack för responsen!

Tack för responsen!

Skriv in din respons om webbplatsen här.

Du skriver väl inte in dina personliga uppgifter här. Observera att vi inte svarar på respons som lämnats via denna blankett. Respons som inte gäller webbplatsen kan ges på vår webbplats.

Skriv in din respons om webbplatsen här.

Du skriver väl inte in dina personliga uppgifter här. Observera att vi inte svarar på respons som lämnats via denna blankett. Respons som inte gäller webbplatsen kan ges på vår webbplats.