Ögonhålefrakturer med lindriga symtom kräver inte operativ behandling i ett tidigt skede
Nyckelord:En studie som gjorts hos HUS mun- och käkkirurgi visar att ögonhålefrakturer (blow-out-frakturer) med lindriga eller inga symtom inte behöver operativ behandling i ett tidigt skede. Vårdpraxisen har minskat antalet operationer med upp till 50–70 procent på årsnivå.
doktorand Matti Nikunen
En ögonhålefraktur uppstår i allmänhet till följd av slag mot ögat, så kallat trubbigt våld som till exempel vid misshandel, fall eller vid trafik- och idrottsolyckor. Typiska symtom vid fraktur är dubbelseende, förändring i ögats position och läge samt störningar i ögats rörelser.
Uppföljning av symtomen räcker vid behandling av ögonhålefrakturer med lindriga symtom
En studie som gjorts vid HUS mun- och käkkirurgi visar att patienter med ögonhålefrakturer återhämtar sig oftare än man tidigare trott utan operativ behandling. I studien följde man upp 206 frakturpatienter under nio månader. En del av dem genomgick en korrigerande operation i ett tidigt skede medan en del vårdades genom uppföljning symtomen.
Enligt studien behövs inte operativ behandling i ett tidigt skede vid ögonhålefrakturer med lindriga eller inga symtom. ”Genom operativ behandling av en symtomfri fraktur utsätts patienten snarare för komplikationer till följd av åtgärden. Grunderna för en korrigerande operation som påverkar synförmågan och utseendet bör övervägas noggrant” säger doktorand Matti Nikunen.
Om ögonhålefrakturen i det inledande skedet är helt symtomfri eller har lindriga symtom som avtar inom ett par veckor, räcker det med enbart uppföljning och det ger utmärkta resultat oberoende av frakturens omfattning.
”Om det under uppföljningen framgår symtom som kan avhjälpas genom operativ behandling, kan man genomföra en operation i ett senare skede”, säger Nikula.
Antalet operationer av ögonhålefrakturer har minskat med 50–70 procent
Behandlingen av ögonhålefrakturer har diskuterats i årtionden inom ansiktstraumatologi. Indikationerna för operativ behandling har varierat för varje enhet internationellt och i Finland.
”Tidigare fick ungefär en tredjedel av patienterna med ögonhålefrakturer vid HUS operativ behandling. Införandet av vårdpraxisen har minskat antalet operationer med upp till 50–70 procent på årsnivå och frigjort operationsresurser för andra patientgrupper”, säger Nikunen.