Gå till huvudinnehåll

Vad tycker du om webbplatsen HUS.fi? 

Svara på en kort enkät och berätta för oss hur du tycker att webbplatsen fungerar. 

Det tar bara ett par minuter att svara på enkäten. 

Tack för din tid! 

Till enkäten kommer du här. 

Sammanslutningens styrelse meddelar Publicerad 15.12.2025 12.41

HUS ser ut att lyckas balansera ekonomin och täcka underskotten före slutet av 2025

HUS-sammanslutningens styrelse behandlade på sitt möte den 15 december den sista årsprognosen för 2025. Enligt den lyckas HUS som första aktör inom social- och hälsovården balansera sin ekonomi och täcka sitt underskott på det sätt och inom den tidtabell som krävs enligt lag.

Meilahden kampusalue

Mejlans campusområde

Verksamhet och ekonomi i januari–oktober 2025

Resultatet för januari–oktober visar ett överskott på 58,9 miljoner euro, vilket är 56,2 miljoner mer än budgeten. 

Antalet patienter som väntat länge på vård, det vill säga över sex månader, var i slutet av oktober 5 846, vilket är cirka 470 färre än i slutet av september.

Den sista årsprognosen för 2025 utarbetades utgående från utfallet för januari–oktober. Resultatet för hela räkenskapsperioden 2025 beräknas uppvisa ett överskott på 166,3 miljoner euro (budgeten 2025 +141,7 miljoner euro). Räkenskapsperiodens operativa resultat är med hänsyn till det som nämns ovan +24,6 miljoner euro.

Den långsiktiga planen för fastigheter och verksamhetslokaler 

Den reviderade långsiktiga planen för fastigheter och verksamhetslokaler bordlades och kommer upp till behandling i sammanslutningens styrelse i ett senare skede.  

För sammanslutningens styrelse lades också fram en förhandsutredning om utvecklingen av Kirurgiska sjukhusets fastighet och i den kartlades genomförbara alternativ för fortsatt utveckling av fastigheten. 

Efter justering av protokollet publiceras besluten från mötet på HUS webbplats. 

Sammanslutningens styrelse höll sitt möte den 15 december 2025. Sammanslutningens styrelse har sitt nästa möte den 12 januari 2026. 
 

Sammanslutningens styrelse leder HUS verksamhet, förvaltning och ekonomi. Sammanslutningens styrelse har 17 ledamöter och av dem är två företrädare för Helsingfors universitet. Sammanslutningens styrelse sammanträder cirka en gång per månad. 

Respons

Hittade du vad du sökte?

Tack för responsen!

Tack för responsen!

Skriv in din respons om webbplatsen här.

Du skriver väl inte in dina personliga uppgifter här. Observera att vi inte svarar på respons som lämnats via denna blankett. Respons som inte gäller webbplatsen kan ges på vår webbplats.

Skriv in din respons om webbplatsen här.

Du skriver väl inte in dina personliga uppgifter här. Observera att vi inte svarar på respons som lämnats via denna blankett. Respons som inte gäller webbplatsen kan ges på vår webbplats.