Nuorisopsykiatrian poliklinikka, Hyvinkään sairaala
Asiasanat:- nuorisopsykiatria
Hyvinkään nuorisopsykiatrian poliklinikalla vastaamme pääasiallisesti Hyvinkään alueen 13–17-vuotiaiden nuorten psykiatrisesta avohoidosta.
Poliklinikallemme tarvitset lääkärin lähetteen.
Nuorten psykiatrisessa avohoidossa työntekijämme tapaavat sekä nuoren että hänen vanhempiensa kanssa, usein myös laajemman verkoston kanssa. Poliklinikkakäyntimme ovat nuorelle maksuttomia.
Peruuttamattomista saapumatta jääneistä käynneistä perimme HUSin ohjeistuksen mukaisen sakkomaksun yli 15-vuotiailta.
Potilaspalvelu Maisa (opens in new window, links to another website)
Meillä voit asioida sähköisesti kirjautumalla Maisa-potilaspalveluun. Kun hoitosuhteesi alkaa, saat tarkemmat tiedot siitä, mitkä Maisan palvelut ovat käytössäsi. Näitä ovat muun muassa ajanvaraukset ja ennakkokyselyt.

Opas potilaalle
Opas potilaalle -sivulta löydät vastauksia yleisimpiin kysymyksiin ennen hoitoa, hoidossa ollessasi ja hoidon jälkeisenä aikana.
