Gå till huvudinnehåll

Vad tycker du om webbplatsen HUS.fi?

Svara på en kort enkät och berätta hur väl webbplatsen fungerar för dig.

Det tar bara ett par minuter att besvara enkäten. Enkäten kan besvaras på finska, svenska eller engelska. Välj språk uppe i högra hörnet av enkäten.

Tack för din tid!

Svara på enkäten här (Öppnas i samma fönster.)

Behandling av lokalt melanom

Lokalt melanom är en cancer som är begränsad till huden och som inte har skickat metastaser. Lokalt melanom kan vanligtvis behandlas botande.

Kirurgi för melanom och utredningar av spridning

Den viktigaste behandlingsformen för hudmelanom är kirurgi, där vi förutom melanomet avlägsnar 1–2 centimeter frisk omgivande vävnad. Vid behov utför vi en hudtransplantation till öppningen som borttagningen orsakar.

Vanligtvis har melanomet redan avlägsnats i sin helhet när diagnosen ställs. Utöver detta utför en plastikkirurg eller dermatolog vanligtvis en mer omfattande borttagning runt och under den ursprungliga tumören. På så vis säkerställer vi att alla enskilda melanomceller avlägsnas. 

Om melanomet är tjockt eller har andra egenskaper som ökar risken för spridning kan vi göra en undersökning av portvaktskörteln. I samband med detta avlägsnar vi de lymfkörtlar som dränerar det aktuella hudområdet. 

Risken för spridning och återfall bedöms

  • melanomets tjocklek
  • ytsår och
  • fynden i portvaktskörteln.

Om risken för återfall är hög utreder vi stadieindelning efter operationen med en datortomografiundersökning av kroppen.

Tilläggsbehandlingar i behandling av melanom med hög risk för återfall

Om risken för återfall är stor ger vi adjuvant behandling som kompletterar operationen. Med läkemedelsbehandling kan man förstöra eventuella cancerceller som har börjat sprida sig men som ännu inte kan upptäckas vid undersökningar, och vars förekomst bedöms som sannolik. Målet med behandlingen är att minska risken för att melanomet återkommer.

Som behandling använder vi

  • immunologiska läkemedel i form av antikroppar som ges som infusion med några veckors mellanrum eller
  • målinriktade läkemedel i tablettform.

Om du har fått neoadjuvant läkemedelsbehandling före operationen bedömer vi, med hjälp av patologens utlåtande, behovet av ytterligare behandling efter operationen.

Behandlingen varar vanligtvis ett år.

Uppdaterad: 17.09.2026

Respons

Hittade du vad du sökte?

Tack för responsen!

Tack för responsen!

Skriv in din respons om webbplatsen här.

Du skriver väl inte in dina personliga uppgifter här. Observera att vi inte svarar på respons som lämnats via denna blankett. Respons som inte gäller webbplatsen kan ges på vår webbplats.

Skriv in din respons om webbplatsen här.

Du skriver väl inte in dina personliga uppgifter här. Observera att vi inte svarar på respons som lämnats via denna blankett. Respons som inte gäller webbplatsen kan ges på vår webbplats.