Gå till huvudinnehåll

Vad tycker du om webbplatsen HUS.fi? 

Svara på en kort enkät och berätta för oss hur du tycker att webbplatsen fungerar. 

Det tar bara ett par minuter att svara på enkäten. 

Tack för din tid! 

Till enkäten kommer du här. 

Neurologiska avdelningen NE3, Jorvs sjukhus

Nyckelord:

Jorvs sjukhus nya huvudingång tas i användning den 20 april 2026

Den nya huvudingången A används från och med måndagen den 20 april 2026. Huvudingången ligger i gatuplan i Jorvs sjukhus nybyggnad. Huvudingång A och informationsdisken i huvudentréhallen är öppen vardagar klockan 7–19 och veckoslut samt söckenhelger klockan 11–19. Ingång nattetid via B-ingången genom att ringa på porttelefonen.

Läs mer: Ankomst till Jorvs sjukhus

Vid Jorvs sjukhus neurologiska avdelning NE3 vårdar vi patienter som behöver neurologisk vård.

Vi vårdar patienter med sjukdomar i nervsystemet, perifera nerver eller muskler. Vår största patientgrupp är patienter med blodcirkulationsstörningar i hjärnan.

Andra vanliga symtom- eller sjukdomsgrupper som vi behandlar är yrsel, epilepsi, MS-sjukdom, Parkinsons sjukdom, tumörer och infektionssjukdomar i det centrala nervsystemet.

Uppdaterad: 14.04.2026

Respons

Hittade du vad du sökte?

Tack för responsen!

Tack för responsen!

Skriv in din respons om webbplatsen här.

Du skriver väl inte in dina personliga uppgifter här. Observera att vi inte svarar på respons som lämnats via denna blankett. Respons som inte gäller webbplatsen kan ges på vår webbplats.

Skriv in din respons om webbplatsen här.

Du skriver väl inte in dina personliga uppgifter här. Observera att vi inte svarar på respons som lämnats via denna blankett. Respons som inte gäller webbplatsen kan ges på vår webbplats.