Gå till huvudinnehåll

Vad tycker du om webbplatsen HUS.fi? 

Svara på en kort enkät och berätta för oss hur du tycker att webbplatsen fungerar. 

Det tar bara ett par minuter att svara på enkäten. 

Tack för din tid! 

Till enkäten kommer du här. 

Kardiologiska avdelningen S7, Jorvs sjukhus

Nyckelord:

Jorvs sjukhus nya huvudingång tas i användning den 20 april 2026

Den nya huvudingången A används från och med måndagen den 20 april 2026. Huvudingången ligger i gatuplan i Jorvs sjukhus nybyggnad. Huvudingång A och informationsdisken i huvudentréhallen är öppen vardagar klockan 7–19 och veckoslut samt söckenhelger klockan 11–19. Ingång nattetid via B-ingången genom att ringa på porttelefonen

Läs mer: Ankomst till Jorvs sjukhus

Avdelning S7 på Jorvs sjukhus är en kardiologisk avdelning med 22 platser. Vi har jourverksamhet.

De vanligaste orsakerna till att patienter söker sig till oss för vård är rytmstörningar, hjärtinsufficiens och infarkter. Vården av de patienter som kommer för kontraströntgen och ballongvidgningar har koncentrerats till vår avdelning.

Vår enhet utbildar framtida yrkesutbildade personer inom hälso- och sjukvården. Vi önskar att du låter studerande delta i din vård. Samtycket eller förbudet påverkar inte din vård.  

Verksamhetsställets service

Uppdaterad: 14.04.2026

Respons

Hittade du vad du sökte?

Tack för responsen!

Tack för responsen!

Skriv in din respons om webbplatsen här.

Du skriver väl inte in dina personliga uppgifter här. Observera att vi inte svarar på respons som lämnats via denna blankett. Respons som inte gäller webbplatsen kan ges på vår webbplats.

Skriv in din respons om webbplatsen här.

Du skriver väl inte in dina personliga uppgifter här. Observera att vi inte svarar på respons som lämnats via denna blankett. Respons som inte gäller webbplatsen kan ges på vår webbplats.