Koulutus - - Verkossa
Aikuisten ADHD:n diagnostiikka ja hoito
Tämän koulutuksen tavoitteena on tarjota eväitä lääkärille aikuisten ADHD:n diagnostiikan ja hoidon käynnistämiseen psykiatrian poliklinikoilla tai muualla terveydenhuollossa. Osana koulutusta käydään läpi myös ADHD-haastatteluinstrumenttien (mm. DIVA:n) käyttöä. Koulutus sopii lääkäreiden lisäksi myös muille terveydenhuollon työntekijöille, jotka tekevät ADHD-tutkimushaastatteluita tai kohtaavat ADHD-potilaita työssään, esim. sairaanhoitajille tai psykologeille.
Koulutus on rakennettu käytännönläheiseksi koulutukseksi ADHD-tutkimusprosessista ja ADHD:n hoidosta, ja osana sitä opetellaan myös ADHD-tutkimushaastatteluiden (mm. DIVA) käyttöä. Koulutuksessa on varattu runsaasti aikaa yleisön esittämille kysymyksille.
Tämä koulutus toistuu 3–4 kertaa vuodessa. Jos tämä päivämäärä ei nyt sovi, seuraa HUS Ammattilaisten koulutukset –sivustoa, tiedotamme sivustolla tulevista koulutuksista.
Ohjelma
- -
-
Ennakkotehtävät
Koulutusta edeltävät itsenäisesti toteutettavat ennakkotehtävät
(= aiheeseen liittyvän materiaalin lukemista ja tulostamista), joiden tekeminen on koulutukseen osallistumisen edellytys. Tällöin osallistujalla on riittävät pohjatiedot aiheesta sekä tarvittavat materiaalit.Ennakkotehtävän tekemiseen tulee varata noin 2-3 tuntia erillistä aikaa ennen koulutukseen tuloa.
Ennakkotehtävät, koulutusdiat ja osallistumislinkki lähetään sähköpostitse viimeistään viikkoa ennen koulutusta.
Kouluttajat
- Anniina Koski, psykiatrian erikoislääkäri, osastonylilääkäri
HUS Neuropsykiatrian vastaanotto - Armi Saari, työterveyshuollon ja nuorisopsykiatrian erikoislääkäri
HUS konsernihallinto - Reija Purtola, sairaanhoitaja, neuropsykiatrinen valmentaja
HUS Lohjan mielialahäiriövastaanotto
Päivitetty: 13.11.2025