Markku Mäkijärvis drömresa vid Helsingfors universitetssjukhus går mot sitt slut
HUS långvariga chefsöverläkare, professor Markku Mäkijärvi, går i pension i början av juni.
Markku Mäkijärvi, som har varit chefsöverläkare vid HUS sedan 2011, har innehaft tjänsten som chefsöverläkare vid HUS längre än någon annan. Vid sitt pensionsseminarium berättade Mäkijärvi att han redan som ung studerande drömde om en arbetsplats vid dåvarande HUCS. När drömmen gick i uppfyllelse upplever han att hans yrkeskarriär på många sätt har varit en drömresa. Resan har varat i 40 år.
Mäkijärvis karriär har varit exceptionellt mångsidig. Den har omfattat kliniskt arbete som specialistläkare i intern medicin och kardiologi, forskning, undervisning, ledning inom hälso- och sjukvården samt nationellt och internationellt samarbete. Därtill har han skrivit flera läroböcker, varit aktiv i många organisationer och bidragit med sin sakkunskap bland annat till lagberedare.
Som chefsöverläkare har Mäkijärvis arbete präglats av frågor som ledning av hälso- och sjukvården under undantagsförhållanden, kvalitet och patientsäkerhet samt kontinuerlig utveckling av verksamheten med hjälp av Lean-metoden.
Som den mest betydelsefulla erfarenheten under sin karriär lyfter Mäkijärvi fram coronapandemin. ”Efter den har andra saker inte längre känts lika stora och svåra. I sådana situationer lär man sig mycket också om sig själv och det är värdefullt”, konstaterar Mäkijärvi.
Vid seminariet som ordnades för att hedra Markku Mäkijärvi i samband med hans pensionering, betonades hans långa karriär, hans betydande insats inom HUS och den finländska hälso- och sjukvården samt hans positiva människosyn, coachande ledarskap och hans sätt att vara tillgänglig.
Om hälso- och sjukvårdens framtid konstaterade Mäkijärvi, att det bland de yrkesutbildade personerna inom hälso- och sjukvården finns allt det kunnande som behövs för att vi ska klara oss. Det finns kompetens, engagemang och en känsla av kallelse. Det enda som behövs är förtroende och mer tid för det praktiska arbetet.