Identtiset tehoambulanssit helpottavat potilaiden siirtoja yliopistosairaaloiden välillä
Asiasanat:Viisi yliopistosairaanhoitopiiriä sai huhtikuussa käyttöönsä sosiaali- ja terveysministeriön rahoittamat tehoambulanssit, joissa kaikissa on samanlainen varustelu. Se helpottaa erityisen vaativaa hoitoa tarvitsevien potilaiden siirtoa eri sairaaloiden välillä.
Jukka Etelä on erittäin tyytyväinen uusiin tehoambulansseihin, joita voidaan käyttää helposti ristiin myös eri sairaanhoitopiirien välillä.
Uudet tehoambulanssit luovutettiin huhtikuun lopulla Iisalmessa Profilen tehtaalla HUSin, Pohjois-Savon, Pohjois-Pohjanmaan, Pirkanmaan ja Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirien käyttöön. Tehoambulanssien varusteluun ja suunnittelun on osallistunut ensihoitajia, teho-osastojen sairaanhoitajia sekä lääkäreitä.
Aiemmin potilaiden siirtoon tarkoitettujen ambulanssien varustelutaso on vaihdellut, ja se on tuonut oman lisähaasteensa vaativaa hoitoa tarvitsevien potilaiden kuljettamiseen.
”Aiemmin emme ole esimerkiksi voineet tietää tarkkaan, mitä lääkintälaitteita potilaassa on kiinni, kun olemme tulleet hakemaan häntä toisesta sairaalasta. Nyt käytössämme on täsmälleen sama varustelu sekä yhtenäiset toimintatavat. Tämä helpottaa huomattavasti vaativaa hoitoa tarvitsevien potilaiden siirtoa ja lisää potilasturvallisuutta”, kuljetuspäällikkö Jukka Etelä HUSista kertoo.
Kaikissa ambulansseissa ECMO-valmius
Tehoambulanssien varustelutaso on korkea ja erilaiset haasteelliset hoitotilanteet on otettu hyvin huomioon.
”Kaikissa tehoambulansseissa on ECMO-kuljetusvalmius. Happea ja ilmaa on tavalliseen ambulanssiyksikköön verrattuna huomattavasti enemmän. Lisäksi kaikki tehoambulanssit ovat myös infektioyksiköitä, eli saamme tarvittaessa alipaineistettua hoitotilan ja siihen saadaan myös erillinen ilmastointi. Ambulansseissa on myös aggregaatti, joka turvaa sähkön tuotannon kaikissa tilanteissa”, Jukka Etelä kuvaa tehoambulanssien monipuolista varustusta.
Myös ergonomia on huomioitu, sillä ambulanssien paarit ovat sähköiset, mikä mahdollistaa myös painavien potilaiden kuljetuksen turvallisesti, niin potilaan kuin henkilökunnankin kannalta.
Teksti: Laura Arho
Kuvat: Eemeli Kiukkonen
Husari 2/2022