Gå till huvudinnehåll

Vad tycker du om webbplatsen HUS.fi? 

Svara på en kort enkät och berätta för oss hur du tycker att webbplatsen fungerar. 

Det tar bara ett par minuter att svara på enkäten. 

Tack för din tid! 

Till enkäten kommer du här. 

Pressmeddelande Publicerad 4.6.2026 08.15

I Finland inleds en ny nationell FINACCESS-studie – målet är att förbättra tillgången till nya cancerläkemedel för finländska patienter

Nyckelord:
HUS koordinerar den nya nationella läkemedelsstudien FINACCESS, vars syfte är att förbättra patienternas tillgång till nya cancerläkemedel samt att ge värdefull information om behandlingarnas effekt och säkerhet.
Meilahden kampusalue

De cancerläkemedel som ingår i FINACCESS-studien befinner sig i ett sent skede av den kliniska utvecklingen eller har redan godkänts. Detta innebär att deras effekt och säkerhet redan har undersökts omfattande, men läkemedlen har ännu inte försäljningstillstånd eller ersättningsstatus i Europa.

I FINACCESS-studien förenas patienternas vårdbehov med realtidsbaserad vetenskaplig datainsamling. Den här typen av läkemedelsstudier kan ge viktig evidens som stöd för framtida behandlingsbeslut och bidra till ett kontrollerat införande av nya läkemedelsbehandlingar.

”Målet med studien är att säkerställa en så tidig tillgång som möjligt till nya behandlingar för patienterna samtidigt som vi samlar in information om deras effekt i klinisk praxis”, säger Katriina Jalkanen, överläkare vid enheten för läkemedelsforskning vid HUS Cancercentrum. 

Den första läkemedelsbehandlingen i det omfattande forskningsprogrammet gäller lungcancer

I FINACCESS-studien utgör varje läkemedel en egen kohort, det vill säga en grupp av studiepatienter vars behandlingsresultat utvärderas separat. Nya läkemedelsbehandlingar för flera olika cancersjukdomar väntas ansluta sig till det fleråriga forskningsprogrammet under de närmaste åren. Det första prövningsläkemedlet används för behandling av spridd icke-småcellig lungcancer där en genförändring i HER2-proteinet har konstaterats.

”FINACCESS kompletterar på ett utmärkt sätt det pågående nationella forskningsprogrammet för individualiserad cancerbehandling. Särskilt i situationer där randomiserade studier inte omfattar till exempel mer sällsynta patientgrupper gör FINACCESS det möjligt att samla in den evidens som behövs”, konstaterar Mika Mustonen, direktör för Regionala cancercentret Syd. 

”Den här typen av forskningsupplägg är till stor nytta för såväl patienten, sjukhuset som läkemedelsföretaget. Företaget ger det nya läkemedlet som studeras på sjukhuset avgiftsfritt för patienternas behandling, patienterna får tillgång till de senaste cancerläkemedlen utan dröjsmål och företagen får värdefulla data om läkemedlets effekt”, säger Johanna Mattson, ledande överläkare vid HUS Cancercentrum.

HUS medietjänst betjänar medier måndag–torsdag kl. 10–16, fredag kl. 10–15 på numret 050 427 2875 eller per e-post på viestinta@hus.fi. Se avvikande öppettider.

Respons

Hittade du vad du sökte?

Tack för responsen!

Tack för responsen!

Skriv in din respons om webbplatsen här.

Du skriver väl inte in dina personliga uppgifter här. Observera att vi inte svarar på respons som lämnats via denna blankett. Respons som inte gäller webbplatsen kan ges på vår webbplats.

Skriv in din respons om webbplatsen här.

Du skriver väl inte in dina personliga uppgifter här. Observera att vi inte svarar på respons som lämnats via denna blankett. Respons som inte gäller webbplatsen kan ges på vår webbplats.