Gå till huvudinnehåll

Vad tycker du om webbplatsen HUS.fi? 

Svara på en kort enkät och berätta för oss hur du tycker att webbplatsen fungerar. 

Det tar bara ett par minuter att svara på enkäten. 

Tack för din tid! 

Till enkäten kommer du här. 

Magneettikuvauslaite Siltasairaalassa ja hoitaja valmistelemassa laitetta kuvausta varten
3 minuter
16.3.2026
Text: Susanna Puisto
Bilder: Matti Snellman

Antalet magnetundersökningar ökade och tillgången till vård blev snabbare på Mejlans brosjukhus

Antalet magnetundersökningar vid Mejlans brosjukhus har ökat. Nu kan alla patienter som behöver genomgå en magnetundersökning få komma till en undersökning då de behöver.

Magnetundersökning är en undersökningsmetod som används i stor utsträckning vid många hälsorelaterade problem. Det kommer hela tiden nya användningsområden för magnetundersökningar och därför ökar efterfrågan på undersökningar kontinuerligt. Vid Mejlans brosjukhus har man svarat mot den ökade efterfrågan genom att utnyttja artificiell intelligens och förnya verksamhetssätten. 

Problem: Efterfrågan på magnetundersökningar ökar hela tiden

Tillgång till en bilddiagnostisk undersökning, såsom en magnetundersökning, i rätt tid är en förutsättning för att en eventuell behandling ska kunna påbörjas tillräckligt snabbt. Magnetundersökningar används i stor utsträckning också inom uppföljning av till exempel cancersjukdomar. Det ökade antalet magnetundersökningar medförde dock svårigheter att svara mot efterfrågan för magnetenheterna.

En bidragande orsak till svårigheter för magnetundersökningsverksamheten vid Brosjukhuset har också varit det att patienter haft svårt att hitta enheten och därför har kommit för sent till magnetundersökningen. Då flera magnetundersökningar har planerats in efter varandra, kan en försening bidra till att skapa oreda i tidtabellen för hela dagen.

Lösning: Tiderna för magnetundersökning förkortades genom att utnyttja artificiell intelligens och förnya verksamhetssätten 

År 2024 tog Brosjukhusets magnetenhet i bruk en AI-applikation och efter det har undersökningstiderna till och med halverats. 

” Hur mycket enskilda magnetundersökningar förkortas varierar mellan olika undersökningar. Undersökningstiderna för alla magnetundersökningar har i genomsnitt förkortats med en fjärdedel”, säger överläkare Antti Korvenoja.

Tack vare kortare undersökningstider kan vi undersöka fler patienter än tidigare och därför påskyndas också tillgången till vård. 

AI-applikationen bidrog till att öka antalet magnetundersökningar per vecka, men effekten av personalens förnyade verksamhetssätt har till och med varit större. 

En förändring var att Brosjukhusets magnetenhet övergick till att använda två mobila bildtagningsbord. Nu finns det två bildtagningsbord och förberedelserum för en magnetkamera. På så sätt kan nästa patient förberedas inför magnetundersökningen medan föregående patient genomgår magnetundersökning. Tack vare förändringen har bytestiden för patienterna nästan halverats. Bytestiden är den tid det tar från att en undersökning avslutas tills dess undersökningen av följande patient påbörjas.

”Eftersom man sparar cirka 10 minuter per patient och det görs cirka 45 magnetundersökningar med tidsbokning varje dag, är det fråga om ett betydande antalet minuter per dag”, säger avdelningsskötare Anne Harju.

Samtidigt utvecklades mallarna för tidsbokning så att de bättre än tidigare möjliggör flexibel och effektiv verksamhet.

Problemet med patienternas försenade ankomst till magnetundersökningar löstes genom att öka antalet skyltar och förtydliga ankomstrutterna. Nu hittar patienterna bättre fram än tidigare. 

Tack vare förändringarna har antalet magnetundersökningar som görs med tidsbokning vid Brosjukhuset varje vecka ökat från 150 undersökningar till 300 undersökningar. Då man inkluderar magnetundersökningar under jourtid har antalet magnetundersökningar varje vecka ökat från 240 undersökningar till 400 undersökningar på två år.

”Till följd av det ökade antalet magnetundersökningar har köerna avvecklats och vi har kunnat undersöka alla patienter då de behöver få komma till magnetundersökning”, säger Harju.

Magnetundersökningar används till exempel i följande fall:

  • Undersökningar av hjärnan och nervsystemet (till exempel cirkulationsstörningar i hjärnan, tumörer, neurologiska sjukdomar)
  • Undersökning av stöd- och rörelseorganen (till exempel, knä-, axel-, höft- eller ryggbesvär)
  • Undersökning av organen i buk- och höftområdet (till exempel leversjukdomar, tumörer, undersökningar av prostata)
  • Diagnostik och uppföljning av cancersjukdomar
  • Undersökningar av blodkärl
  • Undersökningar av hjärtat (till exempel inflammationer och medfödda hjärtfel)