Kärlkirurgiska polikliniken, Lojo sjukhus
Nyckelord:- Lojo
- Lojo sjukhus
- kärlkirurgi
- verisuonten toimenpiteet
Vid Lojo sjukhus kärlkirurgiska poliklinik vårdar vi patienter med bensår och åderbråck som orsakats av kronisk veninsufficiens eller artärrelaterade sjukdomar så som bensår och fönstertittarsjuka. Vi gör också diagnostik och kontroller av artärbråck.
Vi kallar patienter till kärlkirurgens mottagning efter remiss. På mottagningen bestämmer vi behandlingsmetod, dvs. om det är motiverat att göra ingrepp, om vi ska komma överens om ett återbesök och behandlingar eller vänta och se hur tillståndet utvecklas.
Patientportalen Maisa (opens in new window, links to another website)
Du kan sköta ärenden hos oss genom att logga in i patientportalen Maisa. När din vårdrelation inleds får du noggrannare information om vilka av Maisas tjänster du kan använda. Tjänsterna är bland annat tidsbokningar och blanketter för förhandsinformation.

Patientguide
I Patientguiden hittar du svar på vanliga frågor om vad som sker före vården, under vården och efter vården.
