 <a id="main-content" tabindex="-1"></a>     Valikko   Navigation links - Nykyinen: Valikko     

- [ Hoitoonpääsy ja odotusajat ](/tietoa-meista/vuosikertomukset/husin-vuosi-2023/potilashoito/husin-vuosi-2023-hoitoonpaasy-ja)
- [ Laatu ja potilasturvallisuus ](/tietoa-meista/vuosikertomukset/husin-vuosi-2023/potilashoito/husin-vuosi-2023-laatu-ja)
- [ Laboratoriot ja kuvantaminen ](/tietoa-meista/vuosikertomukset/husin-vuosi-2023/potilashoito/husin-vuosi-2023-laboratoriot-ja)
- [ Potilashoito lukuina ](/tietoa-meista/vuosikertomukset/husin-vuosi-2023/potilashoito/husin-vuosi-2023-potilashoito-lukuina)
 


 



 

- [ Hoitoonpääsy ja odotusajat ](/tietoa-meista/vuosikertomukset/husin-vuosi-2023/potilashoito/husin-vuosi-2023-hoitoonpaasy-ja)
- [ Laatu ja potilasturvallisuus ](/tietoa-meista/vuosikertomukset/husin-vuosi-2023/potilashoito/husin-vuosi-2023-laatu-ja)
- [ Laboratoriot ja kuvantaminen ](/tietoa-meista/vuosikertomukset/husin-vuosi-2023/potilashoito/husin-vuosi-2023-laboratoriot-ja)
- [ Potilashoito lukuina ](/tietoa-meista/vuosikertomukset/husin-vuosi-2023/potilashoito/husin-vuosi-2023-potilashoito-lukuina)
 


 

 

  #  HUSin vuosi 2023: Laboratoriot ja kuvantaminen 

Vuoden 2023 aikana henkilöstötilanne korjaantui, palvelutuotanto kasvoi ja jonot kuvantamistutkimuksiin lyhenivät. Koronavirustestaus loppui ennakoitua aiemmin.

 

Diagnostiikkakeskuksen toimintatuotoista vuonna 2023 noin 60 % tuli HUSin sisäisiltä asiakkailta ja loput Helsingin kaupungilta sekä Uudenmaan, Kymenlaakson ja Etelä-Karjalan hyvinvointialueilta.



Tietojärjestelmähankkeista saimme päätökseen MY+ -käyttöönottohankeen patologian ja mikrobiologian osalta. Digipatologiahanke sekä kliinisen fysiologian Digi-EKG-järjestelmän hankinta etenivät suunnitellusti.



Siltasairaalan Suomen suurimman röntgenosaston käyttöönotto sujui hyvin ja henkilökunta on ollut tyytyväinen uusiin tiloihin.



Jorvin sairaalan ja Kymenlaakson keskussairaalan laboratorioiden muutot uudistiloihin sujuivat hyvin.

### Lue lisää 

[HUSin digi-EKG-järjestelmä uusitaan](<HUSin digi-EKG-järjestelmä uusitaan>)



## Henkilöstötilanne parempi kuin ennen koronapandemiaa



Henkilöstötilanne korjaantui vuoden 2023 aikana ja oli vuoden lopussa parempi kuin ennen koronapandemian alkua vuonna 2020. Hakijoita avoimiin tehtäviin oli keskimäärin kuusi hakijaa yhtä vakanssia kohden.



## Palvelutuotanto kasvoi ja jonot kuvantamistutkimuksiin lyhenivät



Vuonna 2023 Diagnostiikkakeskuksen palvelutuotanto kasvoi ja jonot kuvantamistutkimuksiin lyhenivät. Erityisesti perusterveydenhuollon lääkärit olivat tyytyväisiä Diagnostiikkakeskuksen tuottamiin palveluihin, mutta toivoivat lisää koulutusta ja ohjausta diagnostisten tutkimusten valinnasta ja käytöstä eri potilasryhmillä.



## Koronavirustestaus loppui ennakoitua aiemmin



Koronavirustestaus siirtyi vuonna 2023 osaksi normaalia diagnostiikkaa, kun epidemiahallintaa varten tehdystä laajasta väestötestauksesta luovuttiin. Näin siitä huolimatta, että syksyllä 2023 koronapotilaita oli sairaalassa runsaasti ja väestön kuolleisuus ennätyskorkealla.



Koska koronatestaus loppui odotettua aikaisemmin, siihen budjetoidusta rahamäärästä jäi saamatta noin 55 miljoonaa euroa. Tämän vuoksi Diagnostiikkakeskuksen tulos jäi alijäämäiseksi, vaikka kulut eivät ylittäneet budjettia.



## Isotooppiyksikköön hankittiin PET-magneettilaite



Hankimme Isotooppiyksikköön PET-magneettikuvauslaitteen, joka nopeuttaa ja parantaa palveluprosessia muun muassa lasten syöpähoidoissa, lasten epilepsiakirurgiassa ja virtsa- ja sukupuolielinten syöpähoidoissa. Hankinta tukee jatkuvaan parantamiseen ja uudistamiseen liittyvää strategista tavoitettamme.



Myös Siltasairaalaan hankittiin uusia magneettikuvauslaitteita.

### Lue lisää

[HUSin isotooppiyksikön uusi PET-magneettikuvauslaite tuo merkittäviä etuja potilaille](/node/6439)



 



 

##  Tutkimusten ja palvelujen lukumäärät 2022–2023 

  **2023** **2022** Radiologiset tutkimukset ja toimenpiteet 1 159 775





1 140 310





Patologia 428 948





382 940





Näytteenotto 3 448 535





4 067 648





Kliinisen fysiologian tutkimukset ja isotooppitutkimukset 644 581





602 959





Kliinisen neurofysiologian tutkimukset 29 150





27 381





Genetiikka 51 865





48 146





Kemia ja hematologia 18 998 797





18 507 360





Verituotteet 80 455





83 286





Mikrobiologia 1 804 229





2 568 001





Kliinisen genetiikan käynnit 6 749





6 092





**Yhteensä** **26 653 084**





**27 434 123**





 



 

  

 

  Päivitetty: 03.04.2024

   Tulosta tämä sivu