Yhteystiedot

HUS Perusterveydenhuollon yksikkö


PL 705, 00029 HUS​
Tukholmankatu 8 B, 3.krs, 00290 Helsinki (Biomedicum 2B)

Integraatio ja kehittämi​nen -tiimi

 

​​​Tapani Hämäläinen

Tapani Hämäläinen
ylilääkäri, yksikön johtaja

Yksikön toiminnan johtaminen, integraatio, reaaliaikainen etäkonsultaatio (REK), terveydenhuollon järjestämissuunnitelma

050 513 0273
tapani.hamalainen@hus.fi

 

 

​​​​Katja Croell

Katja Croell
kehittämispäällikkö

Perusterveydenhuollon kehittäminen, hoitoketjut, kehittäjä-valmennukset, kansanterveystyön johtajaverkoston, suun terveydenhuollon johtajaverkoston sekä reaaliaikaisen etäkonsultaatiotyöryhmän (REK) sihteeri

050 407 8838
katja.croell@hus.fi

 

​​​​​

Merja Broström-Hujanen 
toimistosihteeri

Talous-, hankinta- ja henkilöstöasiat, internet-ylläpito

050 373 3564
merja.brostrom-hujanen@hus.fi

 

 

 

Marika Seppänen
projektipäällikkö

Reaaliaikainen etäkonsultaatiotyöryhmä(REK)

040 839 4366
marika.seppanen@hus.fi

 

 

 

Yleislääketieteen jatkokoulut​us -tiimi

 

​​​Annika Franzén

Annika Franzén
koulutusylilääkäri

Yleislääketieteeseen erikoistuvien tilaisuudet

annika.franzen@hus.fi

 

 

 

Maija Hartikainen

Maija Hartikainen
erikoissuunnittelija

Yleislääketieteen ammatillisen jatkokoulutuksen kehittäminen ja koordinointi

050 427 1808
maija.hartikainen@hus.fi

 

 

Arja Helin-Salmivaara

Arja Helin-Salmivaara
koulutusylilääkäri

Yleislääketieteen ammatillisen jatkokoulutuksen kehittäminen ja koordinointi

050 428 6859
arja.helin-salmivaara@hus.fi​

 

 

​​​​​



koulutussihteeri

Yleislääketieteeseen erikoistuvien koulutusten ilmoittautumiset ja järjestelyt, erikoistuvien runkokoulutuksen terveyskeskusjakson hyväksymisprosessi


 

 

Merja_Laine.jpg

Merja Laine
koulutusylilääkäri

Yleislääketieteen ammatillisen jatkokoulutuksen kehittäminen ja koordinointi

040 651 7748
merja.laine@hus.fi

 

 

Mari_Leppikangas.jpg

Mari Leppikangas
koulutussihteeri (Helsingin yliopisto)

Yleislääketieteen perusopetuksen koulutusasiat, Helsingin Yliopisto, Yleislääketieteen ja perusterveydenhuollon osasto​

mari.leppikangas@helsinki.fi

 

 

 

Kaisu_Pitkälä.jpg

​Kaisu Pitkälä
ylilääkäri

Yleislääketieteen erityiskoulutuksen ja erikoislääkärikoulutuksen terveyskeskusjakson vastuuprofessori, tutkimus​

050 338 5546
kaisu.pitkala@helsinki.fi​

 

 

Lena Thorn
ylilääkäri​
 
Yleislääketieteen erikoislääkärikoulutuksen vastuuhenkilö, tutkimus
 
02491 27557

Anni Peura
koulutusylilääkäri

Pedagoginen asiantuntija, yleislääketieteen erikoislääkärikouluttajien valmennukset​

 
 
 
  

Hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen -tiimi 

 
Helena Liira

​Helena Liira
ylilääkäri

Hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen hankkeet, toimintamallit ja tutkimus

050 513 0448
helena.liira@hus.fi

 
 
 
 
Katrimaija_Luurila.jpg

​Katrimaija Luurila 
kehittämispäällikkö

Hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen näyttöön perustuvien toimintamallien ja hyvien käytäntöjen kehittäminen, implementointi ja arviointi


040 182 5533  
katrimaija.luurila@hus.fi
 
 
Laura_Suojanen.jpg

Laura Suojanen 
kehittämispäällikkö

Hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen näyttöön perustuvien toimintamallien ja hyvien käytäntöjen kehittäminen, implementointi ja arviointi

050 428 7778
laura.suojanen@hus.fi 

 

 

​​