Siirry pääsisältöön

Uutinen Julkaistu 27.1.2022 11.23

HUS paransi sijoitustaan erikoistuvien lääkärien valtakunnallisessa kyselyssä

Asiasanat:
  • erikoistumiskoulutus
  • erikoistuvat lääkärit
  • opetus

Järjestelmällinen erikoistumiskoulutuksen kehittäminen tuottaa tulosta. Erikoistuvien lääkärien kohentunut tyytyväisyys näkyi HUSin omissa mittauksissa ja nyt myös lääkärien edunvalvontajärjestön koko maan kattavassa kyselyssä.

lääkäreitä opetustilanteessa

HUSissa on yksiköitä, joissa viihdytään ja jotka saivat erikoistuvilta lääkäreiltä täydet viisi tähteä. Toisissa yksiköissä taas perehdytys ja työskentelyolosuhteet koetaan puutteellisiksi.

Nuorten Lääkärien Yhdistyksen kyselyssä HUS paransi sijoitustaan ja sai kokonaisarviossa kolme tähteä. Ensimmäisessä kyselyssä vuodelta 2019 HUS sai vain yhden tähden.

”Olemme kehittäneet erikoistumiskoulutusta määrätietoisesti joka puolella HUSia, ja kussakin tulosyksikössä erikoistuvat lääkärit ja johto ovat yhdessä pohtineet, kuinka koulutusta voisi juuri heidän kohdallaan parantaa”, kertoo tutkimusjohtaja Anne Pitkäranta.

HUSin omassa kyselyssä yksiköt saivat aiempaa paremmat arviot erikoistuvilta lääkäreiltä. ”Uskon, että kohentunut tyytyväisyys omaan erikoistumispaikkaan johtuu suurelta osin siitä, että erikoistuvat osallistuvat aiempaa enemmän oman koulutuksensa kehittämiseen”, sanoo kehittämispäällikkö Elina Koota.

HUSissa on yksiköitä, joissa viihdytään ja jotka saivat erikoistuvilta lääkäreiltä täydet viisi tähteä. Toisissa yksiköissä taas perehdytys ja työskentelyolosuhteet koetaan puutteellisiksi.

"Jatkamme parannustöitä, ja pyrimme siihen, että erikoistumiskoulutus on korkealaatuista ja järjestelmällistä jokaisessa HUSin yksikössä", Koota sanoo.

Valtakunnallisen Koulutuspaikkakyselyn tulokset julkaistiin Lääkäripäivillä 26.1. Tulokset ovat nähtävissä Nuorten Lääkärien Yhdistyksen sivuilla.

Palaute

Löysitkö etsimäsi?

Kiitos palautteesta!

Kiitos palautteestasi!

Kirjoita tähän verkkosivustoa koskeva palautteesi.

Ethän kirjoita tähän henkilökohtaisia tietojasi. Huomioithan, että emme vastaa tämän lomakkeen kautta jätettyihin palautteisiin. Muuta kuin verkkosivustoa koskevaa palautetta voit antaa palautesivullamme.

Kirjoita tähän verkkosivustoa koskeva palautteesi.

Ethän kirjoita tähän henkilökohtaisia tietojasi. Huomioithan, että emme vastaa tämän lomakkeen kautta jätettyihin palautteisiin. Muuta kuin verkkosivustoa koskevaa palautetta voit antaa palautesivullamme.