Synnytykset

Helsingin ja Uudemaan sairaanhoitopiirin sairaaloissa syntyy vuosittain yli 18 000 vauvaa. Lähes joka kolmas suomalainen syntyy HUS:ssa.

Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirissä voi synnyttää kuudessa sairaalassa: Hyvinkään, Jorvin, Kätilöopiston, Lohjan ja Porvoon sairaaloissa sekä Naistenklinikalla. HUS-alueella asuva synnyttäjä voi vapaasti valita, missä sairaalassa sairaanhoitopiirin alueella hän haluaa synnyttää.

Synnyttämään ei tarvitse välttämättä hakeutua samaan sairaalaan, jossa seulontaultraäänitutkimukset on tehty. Jos raskausaikana tarvitaan seurantaa äitiyspoliklinikalla tai sairaalassa, on toivottavaa, että hoitoon hakeudutaan siihen sairaalaan, jossa aikoo synnyttää.

Ajankohtaista synnytyksistä

Suunnitelmat Naistenklinikan rakennushankkeesta valmiit   13.02.2012 
HUS:n hallitus hyväksyi kokouksessaan 13.2.2012 Naistenklinikan lisärakennuksen laajennuksen ja peruskorjauksen hankesuunnitelman.
HUS:ssa syntyi viime vuonna 18 606 vauvaa   13.02.2012 
Vuonna 2011 HUS:n synnytyssairaaloissa oli synnytyksiä 18 328. Synnytyksiä hoidettiin 333 vähemmän kuin edellisenä vuonna. Eniten synnytysten määrät lisääntyivät Lohjalla, jonne hakeutui synnyttämään huomattava osa Tammisaaren alueen synnyttäjistä.
Naistenklinikan rakennushanke   10.11.2011 
Naistenklinikalle on suunnitteilla rakennushanke, joka sisältää synnytysosaston, leikkaus- ja anestesiaosaston sekä päivystyspoliklinikan peruskorjauksen sekä uusien tilojen rakentamisen vastasyntyneiden teho-osastolle ja magneettikuvausyksikölle.
Imetyskoordinaattori Katja Koskinen on vuoden Ritva 2011   19.10.2011 
Imetyksen tuki ry on valinnut vuoden Ritvaksi Hyksin synnytysosastoilla imetyskoordinaattorina työskentelevän Katja Koskisen.
Uudesta oppaasta tietoa vastasyntyneen vanhemmille   14.01.2011 
Hyksin synnytyssairaalat (Naistenklinikka sekä Kätilöopiston ja Jorvin sairaalat) ovat vuoden 2011 alussa julkaisseet uuden oppaan synnyttäneille.
Kätilöopiston sairaalalle tunnustus vauvamyönteisyydestä   24.11.2010 
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos on myöntänyt Kätilöopiston sairaalalle hyvästä imetyksen tuesta kertovan vauvamyönteisyys-sertifikaatin. Tutkimusten mukaan vauvamyönteisissä sairaaloissa synnyttäneiden äitien imetysmotivaatio on korkea, ja vauvojen täysimetys toteutuu keskimääräistä paremmin.
Vauvamyönteinen Kätilöopiston sairaala   27.10.2010 
Kätilöopiston sairaalassa on tehty pitkäjänteistä työtä imetysohjauksen kehittämiseksi Maailman terveysjärjestön ja Unicefin Vauvamyönteisyysohjelman mukaisesti. Tavoitteena on imetyksen käynnistymisen turvaaminen.
Heinäkuu oli vilkas synnytyskuukausi Hyksissä   23.08.2010 
Heinäkuussa Hyksin kolmessa sairaalassa hoidettiin 1 378 synnytystä. Tämä on ennätysmäärä synnytyksiä yhden kuukauden aikana. Eniten synnytysten määrä lisääntyi Naistenklinikalla.
Tammisaareen voi hakeutua synnyttämään 28.5.2010 asti   25.05.2010 
Länsi-Uudenmaan sairaalan synnytysosasto sulkeutuu maanantaina 31.5.2010 klo 15.00. Toiminnan lopettaminen on suunniteltu tehtäväksi siten, että viimeiset synnyttäjät otetaan sisään sairaalaan 28.5.2010.
Vauvamatkalla -nettioppaasta tietoa synnyttämään tuleville   28.05.2010 
Hyksin synnytyssairaalat, Jorvin ja Kätilöopiston sairaalat sekä Naistenklinikka, ovat julkaisseet uuden nettioppaan synnyttämään tuleville.