Yhteystiedot


HUS Perusterveydenhuollon yksikkö
PL 705, 00029 HUS​
Tukholmankatu 8 B, 3. krs, 00290 Helsinki (Biomedicum 2B)

 

Integraatio ja kehittämi​nen -tiimi 

 
Tapani_Hämäläinen.jpg
Tapani Hämäläinen
ylilääkäri, yksikön johtaja
Yksikön toiminnan johtaminen, integraatio, reaaliaikainen etäkonsultaatio (REK), terveydenhuollon järjestämissuunnitelma 
 
050 5130273
tapani.hamalainen@hus.fi 
Sirpa_Korpela.jpg
Sirpa Korpela
toimistosihteeri
Talous-, hankinta- ja henkilöstöasiat, internet-ylläpito
 
050 3733564
sirpa.ko​rpela@hus.fi ​​​
Katja_Louhio.jpg 
Katja Louhio 
kehittämispäällikkö 
Perusterveydenhuollon kehittäminen, hoitoketjut, kehittäjävalmennukset, kansanterveystyön johtajaverkoston, 
suun terveydenhuollon johtajaverkoston sekä reaaliaikaisen etäkonsultaatio työryhmän (REK) sihteeri

050 4078838
katja.louhio@hus.fi​

Yleislääketieteen jatkokoulut​us -tiimi 

 
​​Johan_Eriksson.jpg
Johan Eriksson 
ylilääkäri​ 
Yleislääketieteen erikoislääkärikoulutuksen vastuuprofessori, tutkimus

johan.eriksson@helsinki.fi  ​
Annika_Franzén.jpg 
Annika Franzén
koulutusylilääkäri
Yleislääketieteeseen erikoistuvien tilaisuudet
 
annika.franzen@hus.fi​
Maija_Hartikainen.jpg
Maija Hartikainen
erikoissuunnittelija
Yleislääketieteen ammatillisen jatkokoulutuksen kehittäminen 
ja koordinointi

050 4271808
maija.hartikainen@hus.fi
Arja_Helin-Salmivaara.jpg
Arja Helin-Salmivaara 
koulutusylilääkäri 
Yleislääketieteen ammatillisen jatkokoulutuksen kehittäminen 
ja koordinointi

050 4286859
arja.helin-salmivaara@hus.fi
Sirpa_Korpela.jpg
​Sirpa Korpela 
koulutussihteeri
Yleislääketieteeseen erikoistuvien koulutusten ilmoittautumiset ja järjestelyt, erikoistuvien runkokoulutuksen terveyskeskusjakson hyväksymisprosessi

050 3733564
sirpa.korpela@hus.fi
Merja_Laine.jpg
Merja Laine
koulutusylilääkäri 
Yleislääketieteen ammatillisen jatkokoulutuksen kehittäminen 
ja koordinointi

040 6517748
merja.laine@hus.fi
Mari_Leppikangas.jpg
Mari Leppikangas
koulutussihteeri (Helsingin yliopisto)
Yleislääketieteen perusopetuksen koulutusasiat, Helsingin Yliopisto, Yleislääketieteen ja perusterveydenhuollon osasto​

mari.leppikangas@helsinki.fi
Kaisu_Pitkälä.jpg
​Kaisu Pitkälä
ylilääkäri 
Yleislääketieteen erityiskoulutuksen ja erikoislääkärikoulutuksen terveyskeskusjakson vastuuprofessori, tutkimus

050 338 5546
kaisu.pitkala@helsinki.fi​

Yleislääketieteen jatkokoulutuksen kehittämis- ja koordinointitehtäviin osallistuvat
osa-aikaiset asiantuntijat:​

​​​​​Johanna Anttila-Bondestam, yleislääketieteen erikoislääkäri ​​ ​​

Kaija Hannula, yleislääketieteen erikoislääkäri 

Anni Peura, koulutusylilääkäri ​​​
Pedagoginen asiantuntija, yleislääketieteen erikoislääkärikouluttajien valmennukset​
 
  

Hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen -tiimi 


Henna_Hämäläinen.jpg​​
Henna Hämäläinen
suunnittelija 
VESOTE-hankkeen koordinointi
 
040 8394366
henna-leena.hamalainen@hus.fi 
Helena_Liira.jpg
​Helena Liira 
ylilääkäri 
Hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen hankkeet, toimintamallit 
ja tutkimus 

050 5130448
helena.liira@hus.fi
Katrimaija_Luurila.jpg ​Katrimaija Luurila 
kehittämispäällikkö 
Hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen näyttöön perustuvien toimintamallien ja hyvien käytäntöjen kehittäminen, implementointi ja arviointi
 
040 182 5533
katrimaija.luurila@hus.fi
Laura_Suojanen.jpg

Laura Suojanen 
kehittämispäällikkö 
Hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen näyttöön perustuvien toimintamallien ja hyvien käytäntöjen kehittäminen, implementointi ja arviointi

050 4287778
laura.suojanen@hus.fi 

​​