Yhteystiedot

 
HUS Perusterveydenhuollon yksikkö
Tukholmankatu 8 B (Biomedicum 2B), 3. krs, 00290 Helsinki
PL 705, 00029 HUS

Integraatio ja kehittäminen -tiimi

 
Tapani Hämäläinen, ylilääkäri, yksikön johtaja 
Yksikön toiminnan johtaminen, integraatio, reaaliaikainen etäkonsultaatio (REK), terveydenhuollon järjestämissuunnitelma 
050 5130273
tapani.hamalainen@hus.fi 

Sirpa Korpela, toimistosihteeri
Talous-, hankinta- ja henkilöstöasiat, internet-ylläpito
050 3733564
sirpa.korpela@hus.fi 

Katja Louhio, kehittämispäällikkö 
Perusterveydenhuollon kehittäminen, hoitoketjut, kehittäjävalmennukset, kansanterveystyön johtajaverkoston, suun terveydenhuollon johtajaverkoston sekä reaaliaikaisen etäkonsultaatio työryhmän (REK) sihteeri
050 4078838
katja.louhio@hus.fi

Yleislääketieteen jatkokoulutus -tiimi

 
Johan Eriksson, ylilääkäri
(virkavapaalla 1.9.-30.11.2018)
Yleislääketieteen erikoislääkärikoulutuksen vastuuprofessori, tutkimus
johan.eriksson@helsinki.fi 
Sijainen: Lena Thorn  ​
lena.thorn@helsinki.fi 

Annika Franzén, koulutusylilääkäri
Yleislääketieteeseen erikoistuvien tilaisuudet
annika.franzen@hus.fi​

Maija Hartikainen, erikoissuunnittelija
Yleislääketieteen ammatillisen jatkokoulutuksen kehittäminen ja koordinointi
050 4271808
maija.hartikainen@hus.fi

Arja Helin-Salmivaara, koulutusylilääkäri 
Yleislääketieteen ammatillisen jatkokoulutuksen kehittäminen ja koordinointi
050 4286859
arja.helin-salmivaara@hus.fi

Sirpa Korpela, koulutussihteeri 
Yleislääketieteeseen erikoistuvien koulutusten ilmoittautumiset ja järjestelyt, runkokoulutuksen terveyskeskusjakson hyväksymisprosessi
050 3733564
sirpa.korpela@hus.fi ​

Merja Laine, koulutusylilääkäri 
Yleislääketieteen ammatillisen jatkokoulutuksen kehittäminen ja koordinointi
040 6517748
merja.laine@hus.fi
 
Mari Leppikangas, koulutussihteeri (Helsingin yliopisto)
Yleislääketieteen perusopetuksen koulutusasiat, Helsingin Yliopisto, Yleislääketieteen ja perusterveydenhuollon osasto​
mari.leppikangas@helsinki.fi

Anni Peura​, koulutusylilääkäri 
Pedagoginen asiantuntija, yleislääketieteen erikoislääkärikouluttajien valmennukset
 
Kaisu Pitkälä, ylilääkäri 
Yleislääketieteen erityiskoulutuksen ja erikoislääkärikoulutuksen terveyskeskusjakson vastuuprofessori, tutkimus
050 338 5546
kaisu.pitkala@helsinki.fi

Yleislääketieteen jatkokoulutuksen kehittämis- ja koordinointitehtäviin osallistuvat osa-aikaiset asiantuntijat:
Johanna Anttila-Bondestam, yleislääketieteen erikoislääkäri 
Kaija Hannula, yleislääketieteen erikoislääkäri 

 

Hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen -tiimi

 
Henna Hämäläinen, suunnittelija 
VESOTE-hankkeen koordinointi
040 8394366
henna-leena.hamalainen@hus.fi

Helena Liira, ylilääkäri 
Hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen hankkeet, toimintamallit ja tutkimus 
050 5130448
helena.liira@hus.fi
 
Katrimaija Luurila, kehittämispäällikkö 
Hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen näyttöön perustuvien toimintamallien ja hyvien käytäntöjen kehittäminen, implementointi ja arviointi
040 182 5533
katrimaija.luurila@hus.fi
 
Laura Suojanen, kehittämispäällikkö 

050 4287778
laura.suojanen@hus.fi
​​​​